פיתוח הנדסי למוצרים שמורכבים ממנגנונים רבים - מכאניים ואלקטרוניים

פיתוח מוצרים חדשים, באופן כללי, הנו תהליך מורכב שיש לבצעו על פי סכמת שלבים מסודרת. מדובר בתהליך מחקרי מעמיק המתחיל בגיבוש רעיון, ועובר דרך זיהוי צרכי קהל יעד ספציפיים ובחינת המתחרים בשוק. בהמשך עולות ואמורות לקבל  התייחסות, תהיות הנדסיות מהותיות, כמו באיזו טכנולוגיה או חומרים ייעשה שימוש על מנת לפתח את המוצר, מהן ההגדרות עבור דרישות המוצר ומטרותיו ועוד. בהמשך עוברים ליצירתו של אב-טיפוס (דגם ראשוני למוצר) ואחר כך דואגים להכנתו של תיק מוצר, הכולל שרטוטים מפורטים והוראות ייצור של כל חלק ורכיב בו. השלב האחרון בתהליך, הוא כמובן הייצור בפועל.

 

כאשר אנו מתייחסים למוצרים המשלבים בתוכם מספר טכנולוגיות ומנגנונים, תהליך הפיתוח הופך למורכב הרבה יותר. ניקח לדוגמא מצב, בו אנו נדרשים לפתח מוצר חדש - שצריך לשלב בתוכו מנגנונים אלקטרוניים ומכאניים, יחד. נוצר אתגר משמעותי הדורש מאיתנו כיזמים, לחפש אחר צוות הנדסי מתאים, שיוכל לספק מענה לפיתוח אלקטרוני ומכאני במוצר יחיד. מוצרים כגון אלה אגב, יכולים להיות כמעט כל דבר; החל מצעצועי ילדים, דרך ציוד המשמש לצילום, מכשור רפואי וגם מערכות הגנה ביטחוניות מתקדמות.

 

רמת מורכבותם של מוצרים חדשים המשלבים אלקטרוניקה ומכאניקה כאחד היא גבוהה. בהתאם לזאת, הציפייה לרמת יכולת גבוהה מאנשי המקצוע הרלוונטיים (בעיקר של מהנדסים) באספקת פתרונות הנדסה איכותיים משולבים, גבוהה אף היא. לכן, במקרים בהם המוצר אותו מבקשים לפתח עתיד לשלב כמה טכנולוגיות במקביל, כדאי ואף מומלץ לפנות לחברת הנדסה מנוסה ומקצועית, המסוגלת לספק מעטפת שלמה של פתרונות הנדסיים נדרשים. חברות הנדסה איכותיות, בדומה למשל לחברת "גיזמו הנדסה", משלבות בפעילותן השוטפת מהנדסי אלקטרוניקה ומכונות, מעצבים תעשייתיים ועוד גורמי מקצוע רלוונטיים נוספים.

 

מוצרים חדשים משולבים, כלומר כאלה המורכבים ממנגנונים אלקטרוניים ומכאניים כאחד, הנם מוצרים שעוברים למעשה שני תהליכי פיתוח במקביל:

פיתוח מכאני:  קשור בתכנון, פיתוח וייצור של מערכות מכאניות כמו תכנונם של כלי תחבורה (למשל אוטובוסים רכבות ומטוסים), או למשל בתכנון, פיתוח וייצור של מכונות תעשייתיות הנמצאות בשימושם של מפעלי ייצור . העוסקים בתחום הפיתוח המכאני הם מהנדסי המכונות.

 

פיתוח אלקטרוני: קשור בתכנון מעגלים חשמליים ובהטמעתם בהתאמה ליישומים ספציפיים (מוצרי חשמל ביתיים, מחשבים, טלפונים חכמים, מערכות תקשורת, גאדג'טים ועוד). העוסקים בתחום זה הם מהנדסי האלקטרוניקה.