פיתוח מוצרים חדשים המשלבים ננוטכנולוגיה

תחום הננוטכנולוגיה (בקיצור מן השם "ננוטק"), הוא תחום מחקר ופיתוח של טכנולוגיות, בעלות קנה מידה זעיר במיוחד, החל מכמה ננומטרים בודדים ועד לעשרות  ננומטרים. פיתוחים של מוצרים חדשים בתחום הננוטכנולוגיה מגיעים מענפים מדעיים מגוונים כמו הנדסת האלקטרוניקה, פיסיקה, ביו-רפואה ועוד. פיתוח הנדסי בננוטכנולוגיה, משמעותו, היא ביצוע מניפולציות על פי דרישה של מולקולות ואטומים בודדים. המטרה בכך היא לייצר כלים, רכיבים ומערכות שלמות, המסוגלים לספק מענה לבעיות חומריות מגוונות, וזאת באמצעות השליטה בחומר בעל קנה מידה של ננומטר (לשם המחשת סדרי הגודל, מדובר בקנה מידה של מיליארדית המטר או מיליונית המילימטר).

 

ניתן לראות פיתוחים הנדסיים של מוצרים חדשים בתחום הננוטכנולוגיה, בפיתוח מוצרי מחשוב נפוצים. כדוגמא לכך, ניתן להתייחס לפיתוח של כונני תקליטורים בעלי ראשי קריאה, המכילים מערכות ננו-מטריות, וזאת במקום כוננים ישנים יותר, אשר הכילו מערכות מיקרו-מטריות. רכיבים ננו-מטריים, מסוגלים לשפר תכונות של חומרי טקסטיל וחומרים פלסטיים. למשל, קיימים כיום בבגדיהם של ספורטאים רכיבי ננוטכנולוגיה מתקדמים, המסייעים בהקטנת ההתנגדות של מים ורוח אל מול תנועתם.

 

בתחום הצבאי-ביטחוני, מדברים על פיתוחי ננוטכנולוגיה מתקדמים של מזל"טים (מטוסים ללא טייס) בגודל זעיר, אשר לא יהיו ניתנים לאיתור. דוגמא חיה מן השטח להטמעת הננוטכנולוגיה ביישומים צבאיים-ביטחוניים, ניתן לראות בפיתוח של חברת "פלסן-תורטק" הישראלית, המייצרת ננו-צינוריות המשמשות לצורכי מיגון כלי רכב ולהסוואתם.

 

כיוון ההתפתחות המעניין ואולי החשוב ביותר, בפיתוחם של מוצרים חדשים המשלבים פיתוחים הנדסיים ננו-טכנולוגיים, הוא זה של תחום הרפואה. הננוטכנולוגיה היא בעלת פוטנציאל אדיר בסיוע בתהליכי דיאגנוסטיקה (אבחונים) שונים ובטיפולים רפואיים ממוקדים. כשתי דוגמאות לכך, ניתן לדבר על האפשרויות של העברת תרופות אל אזורים מוגדרים בגוף ועל ביצוען של בדיקות נקודתיות, שאינן פולשניות.

 

בעתיד, בזכות השימוש בננוטכנולוגיה, יהיה ניתן לפתח מוצרים חדשים שהנם בעלי תכונות זהות למוצרים אחרים, הקיימים והמשרתים את כולנו כיום. ההבדלים המהותיים במוצרים החדשים שישלבו ננוטכנולוגיה, יהיו בגודל ההולך וקטן, ובעלות הייצור והמוצר, שיהפכו לזולים יותר. מעבר לכך, ככל שיתפתח תחום הננוטכנולוגיה, כך יתפתחו עמו יישומים פורצי דרך רבים ומגוונים.  

 

אנו בחברת "גיזמו הנדסה", גאים לעמוד כחוד חנית בחזית הטכנולוגית - ולקחת חלק פעיל בשיתוף פעולה מלא עם לקוחותינו, בפיתוח רעיונות פורצי דרך לכדי מוצרים במציאות.

אנו מזמינים אתכם, יזמים וממציאים, ליצור עמנו קשר על מנת לקבוע פגישת ייעוץ והכוונה עם אחד מאנשי הצוות ההנדסי המקצועי שלנו!