פיתוח מוצרים חדשים הנשלטים על-ידי אפליקציה

השימוש באפליקציות הפך בשנים האחרונות, להיות חלק בלתי נפרד משגרת החיים של כולנו. אנו מחוברים באמצעות אפליקציות לעולם אינטראקטיבי, מכל מקום ובכל זמן. ניתן למצוא מגוון בלתי נדלה של אפליקציות בכל תחומי החיים: אפליקציות של משחק, אפליקציות פיננסיות, אפליקציות רפואיות, אפליקציות מתחום התחבורה ועוד רבות אחרות בתחומים נוספים.

 

האפליקציות מספקות עבורנו פלטפורמות ייחודיות של ממשקים נוחים, המאפשרים באמצעות נגיעה קלה במסכי הסמארטפון שלנו, לקבל גישה לתכנים רבים ומגוונים, ואף לשלוט בצורה מתקדמת על התקנים שונים ומוצרים "חכמים".

אחת מני הדוגמאות הרבות לפיתוח מוצרים מתקדם, המאפשר שליטה במערכות פיסיות באמצעות אפליקציות, היא זו של "הבית החכם". מדובר למעשה ביכולת שליטה אינטראקטיבית, מרחוק, על מוצרים והתקנים שונים בבית. כך למשל, מאפשרות אפליקציות ייעודיות בסמארטפון, לשלוט באופן מלא על דלתות, מצלמות אבטחה, מזגנים, חלונות ואפילו על אספקת הזרם ועוצמת המים בחדר השירות.

 

דוגמא נוספת ופופולארית במיוחד, לפיתוח מוצרים חדשים הנשלטים באמצעות אפליקציות, היא הרחפנים. כידוע, הרחפן הוא כלי טייס הנשלט מרחוק, שבמקור התחיל כמוצר פנאי ומהר מאוד התפתח להרבה מעבר לכך. הסיבה העיקרית לנסיקה בפופולאריות הרחפנים, היא פיתוחן של מצלמות מתקדמות ואיכותיות במיוחד המותקנות בהם. אחד הפיתוחים הטכנולוגיים המשמעותיים בעולם הרחפנים כיום; הוא פיתוח יכולת השליטה המרוחקת בהם ובמצלמות שהם נושאים, באמצעות אפליקציות ייעודיות למכשירי סמארטפון.

 

פיתוח מוצרים חדשים משולבי אפליקציות, הנו תהליך מורכב במיוחד, שיכול לכלול מהנדסים ואנשי מקצוע מתחומים שונים. כפועל יוצא בכך - על פיתוח מוצרים שאמורה להיכלל בהם אפליקציה ייעודית, מהנדסי אלקטרוניקה ו\או מכונות, צריכים לפעול בשיתוף פעולה מלא מול מתכנתי ומפתחי אפליקציות.

ברמה הכללית, פיתוחו של כל מוצר חדש הנו תהליך מתגבש של רעיון, תכנון הנדסי, בניית אבטיפוס (יצירת דגם ראשוני), ייצור המוצר בפועל ולבסוף, השקתו (שיווק והפצה).

 

בפיתוח מוצרים חדשים, אשר עתידים לפעול באמצעות אפליקציה ייעודית דרך מכשירי סמארטפון, קיים אתגר כפול. מצד אחד יש את עניין פיתוח המוצר המוחשי עצמו, ואת כל המשתמע מתהליכי התכנון ההנדסיים שלו, לרבות נושאים כמו עיצוב, דרישות מוצר ותכנון ופיתוח חוויית משתמש. מצד שני יש את עניין התכנון והפיתוח של האפליקציה הייעודית, אשר מוכרחה להיות מותאמת בצורה מדויקת ומלאה לדרישות ולמטרות המוצר, וכמובן לייצר בזכות עצמה, חוויית משתמש ייחודית ברמת איכות מקסימאלית.